• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sarikoycekerek/
  • https://twitter.com/sarikoyunsesi

Sarıköy Tarihçe

Sarıköy, Yozgat ilinin Çekerek ilçesine bağlı bölgenin en büyük köyüdür.

 

Kısa Tanıtım 

İlçenin doğusuna düşmektedir. Kamışçık, Elemin, Fakıdağ, GönülYurdu(Çürük Köy) ile Zile'nin Acıpınar köyleriyle komşudur, ilçeye 17km. il merkezine 107 km. Zile’ye 42km. Tokat’a 110 km. Ankara’ya 298 km. İstanbul’a 744 km.uzaklıktadır.

Köyün kuruluş tarihi net bilinmese de 400 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin edilmektedir. Köy halkının Sivas-Yıldız elinden geldiği bilinmektedir. Geçmiş yıllarda Yıldızeli'nde de Sarıköy ve Elemin köylerinin bir arada olduğu, bugün de Sarıköy ve Elemin köylerinin bir arada olduğu ve bu ismi oradan aldığı söylenmektedir.

Köyün geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve yurtiçi-yurtdışında değişik mesleklerde çalışmaya dayanır. Özellikle yurtdışında (Rusya, İsrail, S.Arabistan, Libya) çalışanı çoktur. Yurtiçinde çalışanların çoğu inşaat işçisidir.

Tarım sulu ve kıraç arazide yapılmaktadır. Arazisi verimlidir.Çekerek ırmağı üzerinde kalan sulu arazide şeker pancarı, buğday, arpa, meyve,sebze ekimi yapılmaktadır.

 

Adı ve Anlamı 

İsminin nereden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte toprağın renginden dolayı geldiği ileri sürülmektedir. Başka bir görüş ise Sivas'ta bulunduğu yerin bitki örtüsünden aldığıdır. Mevcut olan bozkır bitki örtüsünün köyün isminin belirlenmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Yaygın görüş; Köy adını Sivas'tan almaktadır. Yani bugünkü yerine gelmeden önce de köyün adı Sarıköy olarak bilinmektedir. O zaman da komşusu olan Elemin Köyü de aynı isimle gelmiştir. Ayrıca köy daha önceden yerleşik hayata tam geçmiş olmamasından dolayı genellikle yaylak ve kışlaklara verilen adlar kullanılmaktadır. Bundan dolayıdır ki köyün adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir.

 

Tarihi 

Sarıköy halkı, Selçuklular zamanında Ortaasya’dan Sivas Yıldızeli’ne yerleşmiştir. Sivas Yıldızeli’nden kuraklıktan dolayı bugünkü Yozgat Çekerek Sarıköy’e yerleşmiştir. Köy önceleri göçebe olarak yaşamaktadır. Sarıköy halkına “Yörük” denmektedir. Köy halkı Ortaasya Türkmenlerindendir. Köy halkına Sıraç da denilmektedir. Sıraç kelimesinin anlamı: Sır; giz, gizli anlamındadır. Aç sözcüğü ise açmak fiilinden gelmektedir. Diğer bir anlamı ise; sır perdesini açıp kaldıran, sırra vakıf olan, gönül gözü ile Hakk’ı gören anlamında kullanılır. Osmanlı Tapu Tahrir defterlerinde Saraç(Sıraç) Cemaati’nin Tokat bölgesinde olduğu belirtilmektedir. Buna göre köy hem Türkmen hem de Sıraçtır.


Köyün kurucusunun Ahibağler ve Hançeroğlu’nun olduğu düşünülmektedir. Köye ilk gelenler Ahibağler, Hançerler, Garipler, Bayramoğlu, Sofular, Kepekçiler,Çuhadar oğulları, Aveliler, Guru Üsükler, Köraliler, Kartallar ve Kayalardır.

        Zamanında Çapanoğlu, Aynacılar isimli eşkıyalar bölgede hüküm sürmüş, köyün kuzeyinde bulunan dağlık bölgede yedi subay şehit edilmiştir. Bu bölgeye“yediler mezarı” ismi verilmiştir. Daha sonra bu şehitlerin naaşı Çekerek’e nakledilerek “şehitler anıtı” adında bir anıt dikilmiştir.

        Liderliğini Çapanoğlu’nun yaptığı grup Yozgat'ta isyan çıkarmış ve bu isyanın tesirleri bu bölgeye kadar ulaşmıştır. Bu isyan  1920 yılının Haziran - Temmuz aylarında bastırılmış ve 6 Ekim 1921 tarihinde İbrahim Bey komutasındaki birlik buradaki eşkıyaları ve Deveci Dağı civarında geriye kalan eşkıyaları dağıtmıştır. Bu gelişmelerden sonra köy halkı artık Millî Mücadele’ye katılmıştır. Cepheye giden birçok kişi ya geri dönmemiş ya da savaşta şehit olmuştur.

       Köyün eğimli bir arazide kurulmuş olması ve güney yamaçlarında taban su kaynaklarının bulunması nedeniyle 1965–1966 yıllarında yavaş seyreden bir toprak kaymasına sebep olmuştur. Köy o zamanki bulunduğu yerden taşınarak daha güvenli bir bölgeye yerleşmiştir. Bu taşınma esnasında ev konusunda sıkıntılar yaşanmıştır. Şu anda bulunduğu yer de eğimlidir ancak taban suyu kaynakları bulunmamaktadır.

Köyün muhtarlık yönetimine ne zaman geçtiği ve kaç tane muhtar değişikliği yapıldığı bilinmemektedir. İlk karar defteri dört dönem önce muhtarlık yapmış olan Mehmet AKTAY döneminden itibaren tutulmaya başlanmıştır. Şuan ki muhtarı Dursun ÇAKAN'dır.

 

Ekonomi

Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Fakat nüfusun hızla artması, geçim zorlukları ve iş imkânlarının az olması nedeniyle erkeklerin çoğu 1984 yılından itibaren İsrail, Suudi Arabistan, Libya, Kuveyt, Ürdün,Rusya, Irak, Kazakistan vb. ülkelere işçi olarak gitmektedir. Ayrıca, İstanbul’a da bu konuda aşırı derecede göçler gerçekleşmektedir. (istanbul'da hurda ve inşşat üzerine çalışanşarın sayısı fazladır.)

Köyde, kadınlar da çevre köylere işçi olarak gitmektedir. Köylü dışarıdan bir geliri olmadan geçimini sağlamakta güçlük çekmektedir. Köy halkının ekonomik durumu fazla iyi değildir. Köyde hemen hemen herkesin kendine ait evi vardır. Köyde son yıllarda traktör sayısında büyük bir artış olmuştur. Köyde iki tane bakkal (İmam ve Şambal) bir de köyün Kooperatifi bulunmaktadır. İstanbul’da Yozgat Çekerek Sarıköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YOÇES) adı altında bir dernek bulunmaktadır.

Köyde genel olarak; buğday, arpa, şeker pancarı, nohut, fasulye, mercimek, patates, soğan, elma ve vişne yetiştirilmektedir. Hayvancılık ticari amaçla yapılmaktadır. Köylü, yazın yaylalara giderek hayvanlarını daha iyi imkânlarda ve masrafsız şekilde beslemeye çalışır. Ayrıca, köyde kaz ve tavuk da beslenmektedir. Köylü Çekerek ilçesine bağlı olmasına rağmen alış-verişini genellikle Tokat’ın Zile ilçesinde yapmaktadır.

 

Nüfus

Sarıköy, 2013 yılında adres kayıtlarına dayalı nüfus sayımında 742 nüfusa sahip görünmektedir. 

Köy genellikle genç bir nüfusa sahiptir. Yaş ortalaması 20–25 civarındadır. Yeni doğan çocuk sayısında azalma görülmektedir.Hane başına ortalama üç çocuk düşmektedir.

 

Eğitim

Köyde ilk olarak 1932 yılında bir ilkokul yapılmıştır. Sonra ikinci bir bina yapılıp oraya taşınmıştır. Yeni yapılan bu binada eğitim 1992 yılında başlamıştır. Okul adını şu anda okulun üzerinde bulunan arazinin sahibi olan Hasan Çakan’dan almış ve okulun adı Sarıköy Hasan Çakan İlköğretim Okulu olmuştur. Okul, 5000 m2 bir arazi üzerine kurulmuştur. Okulun eski olması ve depremlerle yıpranmasından dolayı 2007 yılında prefabrik bir bina daha yapılmıştır.Bu binada şu anda bilgisayar laboratuarı ve anasınıfı da olmak üzere teknolojik sınıflar bulunmaktadır.

 


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret161129


Google Arama
Site İçi Arama
Sponsorlarımız

Tüm hurda alımlarında nakit ödeme ve yerinden alım garantisi veriyoruz. 
Hurdacı
 olarak İstanbul ve diğer illerde geri dönüşüm, bina yıkımı, fabrika sökümü ve inşaat şantiye temizliği yapıyoruz.